Dolar Hesaplama

Bilgi

Dolar Hesaplama sayfası içerisinde, Dolar - TL, Dolar - Euro ve Dolar - Sterlin gibi para birimleri arasında dönüşüm işlemleri yapılabilir.Dolar TL Çevirici ve Dolar Dönüştürücü aracı ile mevcut kur fiyatları üzerinden hızlı ve doğru bir şekilde dönüşüm gerçekleştirilebilir.

Dolar (Türkçe telaffuz: [dolar]), Amerika Birleşik Devletleri'nin ve birçok diğer ülkenin resmi para birimidir. 1792'de Coinage Act ile tanıtılan ABD doları, İspanyol gümüş dolarıyla eşdeğer olarak başlatıldı ve 100 sente bölündü. Amerikan banknotları, Federal Reserve Notları şeklinde yayınlanır ve çoğunlukla yeşil renkte oldukları için halk arasında 'greenbacks' olarak adlandırılır. Amerika Birleşik Devletleri'nin para politikası, ülkenin merkez bankası olarak hareket eden Federal Reserve Sistemi tarafından yürütülmektedir.

ABD doları, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra önemli bir uluslararası rezerv para birimi haline geldi ve İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna doğru Bretton Woods Anlaşması ile dünyanın birincil rezerv para birimi olarak sterlini displaced etti. Dolar, uluslararası işlemlerde en yaygın olarak kullanılan para birimidir ve birçok ülkede resmi para birimi olarak kabul edilirken, birçok diğerinde de facto para birimi olarak kullanılır. 2021 itibariyle, dolaşımdaki para miktarı 2.10 trilyon ABD dolarına ulaşmıştır.

Diğer Döviz Çevirici Sayfaları

Döviz Çevirici

Euro Hesaplama

 

Hisse Başarıyla eklendi