TCMB FED’i İzler mi ?

14.3.2017

Bilindiği üzere artık FED’in Mart toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımına daha gitmesi kesinleşti.


Mart ayının başından itibaren beklentisi, alelacele FED oyuncuları tarafından piyasalara sunulan faiz artırımı hikayesi o tarafta mutlu sonla bitecek gibi görünüyor. Peki bu mutlu son bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için de böyle bir etki yaratacak mı? 

TCMB’NİN TOPLANTISI 16 MART’TA

MB’nin toplantı sayısını 8’e düşürmesi ve çoğu toplantısını FED’in FOMC toplantılarının peşisıra koyması bu yılın en önemli ve doğru kararlarından bir tanesiydi. Ancak toplantı tarihlerinden öte alınacak kararlar bu kararın gerçek bir kredibiliteyi gündeme getirmesi açısından da önemli olacak. Çünkü TL, yılbaşına savunmasız bir giriş yapıp adeta savrulmuştu. Bu noktada artık devreye giren TCMB ilüzyonlarla para politikasını daha sıkı hale getirmişti. Bunu da dinamik para politikası olarak tanımladı. Ancak şuanki mevcut faizler bu dinamizmin de sonuna gelindiğini gösteriyor. Savunma mekanizmasını genişletebilmek adına TCMB’den stratejik bir hamlenin gelmesi de TL varlıkları açısından gücün anahtarı olacak. Aksi takdirde, enflasyonist beklentilerin daha hızlı bir şekilde yükseldiği bir ortamda TL’de düşen zımni volatilitenin de yeniden tavan yaptığı bir süreç karşımıza çıkacak.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı ise 1.5 ay sonra olacak. Bu nedenle piyasanın yeniden gerisinde kalacak bir MB izlenimini gündemine alması, kurun daha yüksek hacimde dalgalanmasına neden olabilir. Bu doğrultuda TCMB’nin de olası bir FED faiz artırımı kararından öte, bu yıl içerisinde kaç faiz artırımına gidileceğine odaklanacağı bir toplantı takip edeceğimiz açık. 3+1 şeklinde bir revizyona karşı TCMB’nin de artık marjinal üst bant olan geç likidite penceresini 11’den 12’ye, marjinal orta bant olan 9.25’i 10 çekmesi sıkı duruşun bir yansıması olarak piyasaya sunulabilir. Yani daha geniş bir koridor daha fazla savunma alanı yaratacaktır. FED’in 3 faiz artırımına bağlı kalacağını yeniden ifade etmesi ise, TCMB’nin de aynı seyirde mevcut faiz koridorunun ve AOFM’nin 11’e kadar dayandığı ortamın korunmasının devamlılığını sağlayacaktır. 

Tavan faiz 11 , efektif faiz 10.82 neredeyse en üst sınıra dayanmış durumda. Hali hazırda kullandığımız para politikası olağanüstü durumlarda kullanılan GLP’den fonlanan haliyle devam ediyor. Küresel ekonominin gidişatı daha zorlu süreçlere hazırlanırken, TCMB’nin ek bir sıkılaştıma ile bu noktada dinamizmi artıracak bir adım atması gerekiyor. Elbette şuan için MB’nin yeniden kalıcı sıkılaştırmaya dönmeyeceğini baz alarak bu senaryoyu ortaya koymaya devam ediyoruz. 

FED’İN NOKTA TAHMİNLERİ KRİTİK

FED bu toplantıda bir faiz artırımı yapacak yapmasına ama burada önemli olan bundan sonra ne yapacağı. En azından piyasa oyuncuları bunu okumaya çalışacak. 2016 aralık ayında sunulan nokta tahminlere baktığımızda mevcut görünümün 3 faiz artırımına odaklandığını gösteriyordu. Bu nokta tahminlerin 4 faiz artırımına işaret etmesi halinde güçlü bir dolar endeksi görmemiz açıkçası sürpriz olmayacak. Muhtemelen de 103.5 seviyelerini kırmaya çalışacak bir DXY göreceğiz. Özellikle 10 yıllıklarından 2.65 üzeri bir hareketi deneme isteği gündeme gelebilir. Bu da EM’ler için zorlu bir sürecin önünü açacaktır. Son haftalarda likidite kısarak piyasayı adeta boğan TCMB’nin de kalıcı bir sıkılaşmaya işaret etmemesi durumunda, diğer gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmaya başlayacağımız bir senaryoyu gündeme getirecektir. Bunun için de TCMB’nin FED’i izlemesi ve ona göre altı dolu önlemlerle “dinamizimse dinamizim” ayarlamasını bir şekilde piyasaya adapte edebilmelidir. 

GELİŞMEKTE OLANLARDA SON DURUM !

Son 1 hafta en fazla savrulan para birimi Ruble, FED faiz artırımı beklentisi ile birlikte birleşen petrol fiyatlarındaki düşüş, Rubleyi ağır yaraladı. Ancak sene başından beri daha iyi duranlar arasında. Meksika ‘’Duvar’’ vaatlerini, faiz artırımlarıyla karşıladı sayılabilir. Rand ve TL ise en çok hikayesi olanlar arasında. TL’nin burada referandum süreci, Avrupa ile olan gerginliği ve FED faiz artırımı süreci derken zorlu bir dönemin karşısında kaldığı açık. Artan enflasyon korkuları da cabası. Bu nedenle TCMB’nin de fiyat istikrarında ısrarlı olması bir zorunluluk durumuna dönüşmüş durumda.  İster dinamik ister statik ... 

 

Hisse Başarıyla eklendi