Sektör bazında Borsa İstanbul

18.7.2017

Borsa İstanbul tüm istatistikleri alt üst ederek Temmuzda da yükselişini sürdürüyor. Ayın ilkyarısında % 4,8 getiri sağlayan BIST 100 endeksi yeni haftaya da % 1 değer artışı ile başladı.


Hisse senedi cephesinde yaşanan bu güçlü performans her ne kadar dış iklimden besleniyor olsa da hakkını verelim; BIST gerek Temmuz gerek 2017 bütününde en iyi getiri sağlayan borsa olurken 17 Temmuz 2016 – 17 Temmuz 2017 perdesinde de ( aşağıda sağ sütun ) 41 endeks içinde ilk dört içinde yer almayı başardı.

2017 liderliği 2016 ikinci yarıyıldaki negatif ayrışma ile açıklanabilir. Ancak Son 52 haftalık performansta da BIST’in ilk dört içinde yer alması ve bu perdede dünya borsaları ( lokal para birimleri cinsinden ) ortalama % 18 getiriye imza atarken % 38 değer kazanması öngörülmesi kolay olmayan bir performans.

SEKTÖRLERİN YARIŞI

Lider tartışmasız ulaştırma endeksi. 2016 yılında yatırımcılarına saç baş yolduran sektör hisseleri 2017 yılının şu ana kadar olan bölümünde yaralarını sarmayı başararak % 68 getiri ile en iyi performansa imza attı.

İkinci sıradaki metal endeksini takiben banka, sanayi ve holding endeksleri peş peşe sıralanırken birbiri ile bağlantılı iki sektör endeksi olan çimento ve gayrimenkul cephesi ise bu perdede buruk ikili oldular. 

Hiçbir sonuç tesadüfen oluşmuyor. Son bir yıllık dilimde konut sektörünün önceki yılları aratan seyri ve yüksek faiz oranları bu zayıf performansta etkili. Çimento üreticilerinin ilk çeyrek finansallarının zayıf olması ise hem gayrimenkul cephesindeki bu sorunlardan hem de enerji maliyetleri ile ağır kış koşullarından kaynaklandı.

Hal böyle olunca da 2017 bütününde BIST 100 endeksi % 36 getiriye sahne olurken Taş Toprak endeksi % 11,7 GMYO endeksi de % 7,5 getiri ile yetinmek zorunda kaldılar.

Finansal piyasalarda dün yok. Fiyatlamaları belirleyen yarınlara yönelik beklentiler.

Ben bu cephede en kötünün geride kalmış olabileceğini ve önümüzdeki çeyreklerde çimento şirketlerinin mali sonuçlarının toparlanabileceğini düşünüyorum.

Bu temel dinamiğe paralel olarak Temmuz getirilerinde endekse yakın tabela sonuçlarına imza atan XTAS ve XGMYO endekslerini yılın ikinci yarısında diğer sektör endekslerine kıyasla daha iyi performans göstermeye aday buluyorum.

Ancak GYO cephesi için önümüzdeki iki ay içinde gündeme gelebilecek bir risk var. Yanılmıyorsam dört senedir Ağustos-Eylül perdesinde sektör hisselerinin sahip olduğu kurumlar vergisi muafiyetinin kaldırılabileceği yönünde bir fısıltı kol geziyor ve Ekim ayında bütçenin yasalaşması ile bu kulis haberinin şehir efsanesi olduğu anlaşılıyor, gündemden düşüyor.

Bu sene de benzer bir kulis gündeme gelir mi bilmiyorum.

Ekonomiyi teşvik etmek için çeşitli kanallardan destek sağlayan hükümetin en azından bu yıl özelinde bu yönde bir adım atacağını sanmıyorum.

Hatta bir adım ileri gidelim Önümüzdeki günlerde hükümet ekonomiye ilişkin bir eylem planı açıklayacak.

Dış ticaret açığını azaltıcı ve büyümeyi destekleyici düzenlemeler yapılması bekleniyor.

İnşaat Türkiye ekonomisi üzerinde çok önemli & etkili bir sektör.  

Bu pencereden bakınca eylem planının konut sektörünü ateşleyecek bir adım da içermesi beni şaşırtmaz.

BORSA ISTANBUL

Türk Lirası bazında Kasım 2016 sonuna kıyasla yüzde elli getiriye imza atan Borsa İstanbul direnç tanımayan bir seyirle 106.000 puanı da aşmayı başardı.

Yükselişin geçen hafta kazandığı tempo iyimserliğin daha da yaygınlaşmasına ve analizlerin yok mu arttıran tadında bir açık arttırmaya dönüşmesine neden oluyor.

Ben daha önce de paylaştığım üzere bu kadar çabuk 100,000 puana ulaşılmasını & aşılmasını beklemiyordum.

Bu nedenle de kontrpiye de yakalanan kaleci misali endeks şu seviyeye düşer & çıkar tadında keskin öngörüler paylaşmaktan kaçınmayı daha doğru buluyor, 

Sektör & şirket bazında ilgi çekici seçenekler olsa da genel olarak hisse senedi fiyatlarının teşvik edici olmaktan uzak olduğu yönündeki görüşümü koruyorum. Haftaya buluşmak dileği ile

PARANIN YOLU - Günlük Değerlendirmeler

Hafta içi her gün saat 08:45’de Kanal B‘de ve Paranın Yolu adlı video yorum ile http://bigpara.hurriyet.com.tr ‘da piyasaları değerlendiriyor, genel stratejiye yönelik görüşlerimi pazar günleri 23:30’da yine BIGPARA ‘da yayınlanan köşe yazım Pusula ile okurlara aktarıyor, haber akışına bağlı anlık tespitlerimi twitter adresimde ( @eralkarayazici ) paylaşıyorum.      
Pusula yayınlandığında haberdar olmak ve ücretsiz olarak tüm posta pusula gönderilerine yayınlandığı anda ulaşmak için abone olabilirsiniz. http://pusulaninotesi.com/posta-pusula

 

Hisse Başarıyla eklendi