Piyasalarda Yellen öncesi gerilim artıyor!

12.7.2017

Son iki haftaya baktığımızda Merkez Bankası başkanlarının yapmış olduğu açıklamalar ile rüzgarın ters estiği bir dönem fiyatlaması ile karşı karşıyayız.


ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2.10’dan 2.40’a kadar toparlanırken, dünyada normalleşme adımlarının konuşulması neredeyse tüm dünyada faiz hadlerinin yukarı kaymasına neden oldu. İçeride de Türkiye’de piyasa faizleri yukarı yönlü ivmesini artırdı. 2 yıllıklar 11.40’ları test etti. 10 yıllıklar da 10.50’lere yükseldi. Kurda da 3.64-3.65 seviyesinden satış denemeleri söz konusu olsa da, kısa vadede gelişmekte olan ülke para birimlerindeki Dolar’a karşı olan negatif seyir, TL’yi de baskı altında bıraktığı görülüyor. 

PİYASADAKİ SON DURUM:

 

SENE BAŞINDAN İTİBAREN EM PARA BİRİMLERİ:

Türk Lirası yeniden negatif bir tablo çiziyor. Yüksek faiz avantajına rağmen ! Son dönem faizlerdeki yükselişin etkisi kısa vadede TL ve Güney Afrika Randı’nda daha hızlı negatif fiyatlamayı beraberinde getirdi. 

FAİZDEKİ SEYİR VE KUR:

ABD 10 Yıllık faizleri(Kırmızı) USDTRY(sarı) Türkiye 10 yıllıkları(yeşil) yukarı hareket dikkatleri çekiyor. Enflasyon beklentilerinin de bir türlü yüksek faize rağmen kırılamayışı bu tablodaki önemli faktörlerden biri konumunda. 

YELLEN'IN SUNUMU ÖNEMLİ OLACAK

Her 6 ayda bir senatoya yaptığı sunum ile birlikte önemli hareket yaratabilecek Yellen’ın konuşma metni 15:30’da piyasalara sunulacak. 17:00 itibariyle de aynı metin Yellen tarafından okunup, soru cevap bölümüne geçilecek. Senatoya yapacağı sunumda elbette ki ABD ekonomisine dair olumlu yönlerin tekrardan vurgulanmasını beklemek gerecektir. Bunun yanı sıra en dikkat çekici gelişme faiz ve bilanço konusuna dair açıklamalar olacak gibi duruyor. Özellikle zamanlamaya dair gelecek vurguları takip etmekte yarar var. Tahmin zamanlamaya dair açıklamalarda ‘’Verilere odaklı- kademeli adımlar’’ vurgusu elden bırakılmamaya devam edecektir. Aksi halde ABD 10 yıllıklarının 2.40-2.42 üzeri bir hareketi Dolar’ın gücünü artırmaya devam edecektir. Bu noktada kur tarafında da 3.55-3.65 hareket alanının 3.65-3.75 bandına kayması ideal bir senaryo olacaktır. Kurda 3.55(50 günlük ortalama) 3.53(200 günlük ortalama) bölgesi güçlü destekler olarak izlenmeye devam edilmelidir. Geçilmediği takdirde sert bir düzeltmeye mahal verecek bir ortam da mümkün olmayacak gibi duruyor. 3.6050 seviyesi kısa vadeli yukarı tepkilerin geldiği seviye olarak izlenmelidir. Parite hareketi de önemli olacak gibi duruyor. EURUSD hareketi Dolar endeksi açısından da fiyatlamayı önemli kılıp, kur üzerindeki hareketi etkilemeye devam edebilir. Paritede 1.1440-1.1470 bölgesi kırılmadan dolar endeksi bu seviyelerde tutunmaya devam edebilir.

 

 

Hisse Başarıyla eklendi