Piyasalar ‘S&P’ye tepkisiz

17.3.2019

Borsada yatay seyir devam ederken döviz kurlarında da benzer bir görünüm var. Piyasaların bu görünümü gündem ile ilişkili.


İşte Hürriyet gazetesi yazarı Zeynel Balcı'nın bugünkü yazısı...

Ana gündem konularında son günlerde pek değişiklik görülmüyor. İç ve dış iç gündemde bu dönem makro ekonomik veriler ağırlıklı yer tutuyor. Türkiye ekonomisi 2018 son çeyrekte yüzde 3 küçülürken 2018 yılı yüzde 2.6 büyüme ile tamamlandı. Aralık ayına ait işsizlik verileri 2010 şubat ayından bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 13.5’e ulaştı. Sanayi üretimi ise ocak ayında yüzde 7.3 azaldı. Bu daralma 2019 yılına ait olduğu için ayrıca önemli. Sanayi üretimi 2018 aralıkta yüzde 9.8 azalmıştı.

Ocak’ta yüzde 7.3 gelince dipten bir dönüş sinyali olarak algılandı. Yine şubat ayında otomobil ve hafif ticari satışları yüzde 51 azaldı. Ocaktaki düşüş yüzde 59 idi. Banka kredilerindeki artış her ne kadar kamu bankaları ağırlıklı olsa da bir yükseliş gözleniyor. Geçen hafta açıklanan verilere göre 2.443 milyar TL iken bir önceki hafta 2.422, yılbaşında ise 2.404 milyar TL idi. Buna paralel olarak takipteki (sorunlu) krediler de 105 milyar TL’ye ulaştı. Yılbaşında 96 milyar TL idi. Enflasyon yüzde 20’nin altına geriledi. Ancak hala yüksek ve kısa vadede çok fazla da gerileme beklenmiyor.

GARDINI ALIYOR

Maliyet enflasyonu açısından önemli görülen döviz kurlarındaki düşüş yerini çıkışa bırakırken akaryakıt fiyatları da yükseliyor. Ocak ayında Merkez Bankası’ndan gelen temettü etkisinden sonra şubatta bütçe açığı 16.8 milyar TL olarak gerçekleşti. Yıl sonu hedefi 80 milyar TL. “Türkiye 2019’da negatif yıllık büyüme yaşayacak” diyen kredi derecelendirme kuruluşu S&P; ‘zayıf yurtiçi talep, yatırımlarda devam eden daralma ve sıkılaşan uluslararası finansal şartlar ekonomiyi zorlayacak. Türkiye’de resesyonun 2019’da devam etmesi büyük olasılık’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu cenahtan gelen açıklamalara piyasalar artık tepki vermiyor. Sanayi ve enflasyon verileri sonrası ‘ekonomide en kötü görüldü’ tartışmaları biraz hız kazandı. Ekonomik verilerdeki zayıflama ivmesi azalsa da 2019 yılının ilk aylarında da sürüyor. Henüz veriler çok fazla desteklemediği için en kötü geride kaldı demek için erken. Bir süre daha izlemede kalmak gerekecek. Ayrıca dış dünyada da işler pek iyi gitmiyor. Çin’de sanayi üretimi son 17 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 5.3’e geriledi. ABD ve Avrupa merkez bankaları küresel ekonomilerdeki yavaşlama beklentilerine karşılık gardını almaya devam ediyorlar.

TREND KORUNABİLİR

Birbiri ardına ‘genişlemeci, gevşek’ yönde para politikalarında değişikliğe gidiyorlar. Dış dünyadaki bu görünüm soğumaya yüz tutan Türk ekonomisini de bir şekilde etkileyecek. Türkiye-ABD ilişkilerinde Suriye ve S-400 füze sistemlerine bağlı gerilim dozu artıp azalmakla birlikte devam ediyor. Piyasaların bu yöndeki duyarlılığı şimdilik biraz azalmış görülüyor. Yine ABD-Çin arasındaki ticari görüşmeler ve İngiltere’nin Brexit süreçlerindeki belirsizlikler sürüyor.

ABD başkanı Trump’ın Çin için “anlaşma için acele etmeyeceğiz” açıklaması kayda değer. Reel ekonomilerdeki sıkıntılı görünüme karşın dış borsalarda yükseliş eğilimi sürüyor. Değişen merkez bankası politikalarının bu görünümde payı var elbette. Borsa İstanbul’un mevcut trendini korumasında da dış borsalardaki iyimserliğin katkısı olsa gerek. Piyasalar henüz seçim fiyatlamasına girmiş görülmüyor. 31 Mart seçim sonuçlarına göre ekonomi ve piyasaların seyri açısından önemli olabilir. Olağan dışı bir haber akışı olmazsa piyasalarda mevcut trendin bir süre daha korunması olası görülüyor. 

BORSADA 100-106 BİN BANDI ÖNEMİNİ KORUYOR

BORSADA yatay seyirle bant hareketi sürüyor. 100.600-100.000 desteği önemli görülürken ilk dirençler 105.000-106.000 seviyelerinde. Çıkışın devamı ve güç kazanması için 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda çıkış formasyonlarından ‘bayrak formasyonu’ işlerlik kazanabilir. 107.500 ve 110.000 sonraki direnç noktaları. 100.000 seviyesinin altına gelinmesi durumunda ise düşüşün devamıyla daha alt destek noktaları beklenebilir. Destek seviyelerinde tepki alımları, direnç seviyelerine yaklaştıkça da satışlarının görüldüğü piyasa görünümü sürüyor.

DOLAR/TL KURUNDA TEPKİ ÇIKIŞI SÜRÜYOR

DOLAR/TL kurunda kısa süreli tepki çıkışı sürmekle birlikte daha geniş ölçekte yatay seyir devam ediyor. İlk destekler 5.42-5.40 olarak görülürken bu seviyenin üzerinde tepki çıkışı devam edebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 5.30-5.16 seviyelerinde. Yatay hareketin tamamlanması için ise 5.54 seviyesinin geçilmesi gerekecek. 5.70 ve 5.90 sonraki direnç seviyeleri. Henüz teyit olmazsa da çıkış formasyonlarından “çift dip” olasılığı sürüyor. Tepki çıkışı gücünü koruyor.

 

Hisse Başarıyla eklendi