Gedikli: Kur seviye tahminini konuşmak doğru değil

15.9.2017

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gedikli, "Kura seviye belirleme anlayışımız yok, ekonomi politikamıza bir vizyon ortaya koyuyoruz" dedi.


Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Bülent Gedikli, döviz kurlarına seviye belirleme yönünde bir anlayışları olmadığını, ekonomi politikalarına bir vizyon ortaya koyduklarını söyledi. Gedikli Bloomberg HT kanalındaki canlı yayında bir soru üzerine, "Döviz kuruna seviye belirleme anlayışımız yok. Ekonomi politikasına bir vizyon ortaya koyuyoruz. Kurların aşırı oynaklığının sonuçları olumlu olmuyor. Bu istikrarı bozar. Belirli bir istikrar içinde bunların yürümesi gerekiyor" dedi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) 11 Eylül'deki beklenti anketinde yıl sonu dolar/TL beklentisi 3.72'den, 3.63'e geriledi. Katıldığı programdaki yıl sonu dolar/TL kur tahminine dönük soruya ise Gedikli, "Kur seviye tahminini konuşmak doğru değil" yanıtını verdi.

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Gedikli büyüme rakamlarıyla ilgili olarak da "Üçüncü çeyrek büyümesi çok daha iyi gelecek. Dünyadan da bu konuda olumlu yönde ayrışacağımızı düşünüyorum" ifadesini kullandı. Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte teşvik ve desteklerin etkisiyle yüzde 5.1 büyüdü.

Maliye Bakanı Naci Ağbal da dün yaptığı açıklamada, öncü göstergelere göre üçüncü çeyrek büyümesinin güçlü olacağını, yıl sonunda rahat şekilde yüzde 5'in üzerinde büyüme beklediklerini dile getirmişti.

 

Hisse Başarıyla eklendi