GAYRİMENKUL ŞOV

22.9.2017

Dünyanın en önemli gayrimenkul ve mimarlık buluşmalarından biri olarak kabul edilen Cityscape Global 2017, Dubai’de gerçekleşti. 26 ülkeden 300 firma bu fuarda buluştu. Türkiye’den 14 şirketin katıldığı fuara Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de destek verdi.


Uluslararası gayrimenkul fuarı Cityscape 11-13 Eylül tarihleri arasında Dubai World Trade Center’da gerçekleşti. Gayrimenkul sektörünün nabzının attığı fuarda geliştiricilerden mimarlara, mühendislik firmalarından tüketiciye kadar pek çok taraf bir araya geldi.16’ncısı gerçekleştirilen fuarda 26 ülkeden 300 firma tek çatı altında buluştu.

VATANDAŞLIK ANLATILDI

Yabancıya mülk satışı konusunda hedef büyüten Türk inşaat şirketleri de fuarda yerini aldı. Türkiye’den 1 milyon dolar üzerinde mülk alana vatandaşlık verileceği ve KDV muafiyeti sağlanacağı geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Yılda yabancıya 4.5 milyar dolarlık gayrimenkul satan firmalar 10 milyar doları yakalamak için çabaladı. ‘Türkiye yatırımda güvenli liman’ mesajı veren gayrimenkul patronları hem konut satışı yapmak hem de işbirlikleri için masaya oturdu. 14 Türk inşaat ve mimarlık firmasının yer aldığı fuara Çevre ve Şehircilik Başkanı Mehmet Özhaseki ve Emlak Konut GYO Genel Müdür Murat Kurum da katıldı ve destek verdi.

TARAF DEĞİL, ARABULUCUYUZ

Fuara katılan Özhaseki, stantları gezdi, patronlardan bilgi aldı. Birleşik Arap Emirliği (BAE) ile geçen yıl 9.1 milyar dolar olan ticaret hacminin bu yıl ilk 6 ayında 8.7 milyar dolarlık rekor bir rakama ulaştığını belirten Bakan Özhaseki, “Körfez’de taraf değil, arabulucuyuz. Konjonktürden dolayı dünyada çok hızlı bir şekilde olumlu rüzgarlar esmese de Körfez’den  iyi bir rüzgar  esiyor. Durağanlık yaşasak da geçecek. Biz kardeş ülkeler arasında hakemlik yapıyoruz. Ticari etki yok, yaşananlar psikolojik” dedi.

Körfez yatırımcısının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü belirten Bakan Özhaseki, “Türk müteahhitlik firmaları da Körfez’de çok etkili. Geçen yıl Türk müteahhitlik firmaları bölgede. 9.7 milyar dolarlık iş üstlendi. İHatta bu negatif durumu fırsata çevirebilecek firmalar var. Çünkü bölgede arsa fiyatlarının ucuzlaması sebebiyle fırsatlar doğacaktır. Gayrimenkul etkileniyor gibi görünse de su akmaya devam eder” diye konuştu.

CAN SUYU OLUR

Mütekabiliyet yasası sonrası Türkiye’nin taşınmaz edinebilmede 183 ülkeye gayrimenkul satar duruma geldiğini söyleyen Bakan Özhaseki, “Aynı dönemde gayrimenkul alan yabancı uyruklu kişi sayısı 160 bin civarı oldu. Ve toplam 77 bin 150 taşınmaz sattık. Zaman zaman toprağımızı satıyoruz diye yorumlar yapılıyor. Ancak bizim yabancıya satış oranımız yüzde 1 bile değil. Dolayısıyla ortada tehlike oluşturacak bir durum yok. Diğer taraftan birçok ülke gayrimenkul satmak için çırpınıyor. Adeta yarışıyorlar. Yabancıya satış tehlike değil ekonomiye can suyu “ dedi. Geçen yıl Türkiye’den konut alan 160 bin kişinin 32 bin 300’ünün Körfez ülkelerinden olduğunu, bunun ilk sırasında da Irak vatandaşlarının yer aldığını ifade eden Özhaseki, yabancılar tarafından en çok talep gören şehirleri ise İstanbul, Yalova, Bursa, Antalya ve Sakarya olarak sıraladı.

Türk firmalara teşvik
Cityscape Fuarları Türkiye Temsilcisi İstexpo Genel Müdürü İsmail Sezen, “Dubai, politik gelişmelerden uzak ve etkilenmesi de söz konusu değil. Dolayısıyla Dubai pazarında Türk firmalarına herhangi bir baskı ya da ayırımcılık uygulanması mümkün değil. Aksine firmalarımızın bu pazarda daha çok iş yapması teşvik ediliyor” dedi.

Kimler katıldı?
Citysape Global’de bu yıl Türkiye’den 14 firma katıldı. Apı Grup, Aremas, Avrupa Konutları, Bekir Erkuş Gayrimenkul, Cathay Grup, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Emlak Konut, Ems Yapı, Garanti Koza, Mar Yapı, Spdo Mimarlık, Tabanlıoğlu Mimarlık ve Tahincioğlu Türkiye’yi temsil ediyor.

Sıcak satış model
Dubai’deki Cityscape Global 2017 Fuarı’nda proje geliştirici firmalara ilk kez fuarda sıcak satış izni verildi.Ancak Cityscape Fuarı’nda sıcak satışı sadece Dubai’de proje geliştiren firmalar yapabildi. Yetkililer duraklama dönemine giren Dubai gayrimenkul piyasasını hareketlendirmesi için bu yola gidildiğini ifade ettiler. Eğer model tutarsa Türk firmalar da gelecek yıl sıcak satış yapabilecek.

Yalova ve Trabzon aşkı
Fuarda stantları gezen Körfezli yatırımcılara “Türkiye ile ilgili ne düşünüyorsunuz” diye sorduk. Çoğu daha önce Türkiye’ye tatil için gelmiş, bir kısmının da evi var. Ülkeye ilgi İstanbul’la da sınırlı değil. Arap yatırımcılar şunları söyledi: “ İstanbul, Bursa, Yalova ve Trabzon’u seviyoruz. Havası güzel, yeşil ve su var. Müslüman ülke bizim kardeşimiz.” Ancak Türkiye’de yabancıya sağlanan KDV muafiyeti ve fırsatlar konusuna yeterli bilgiye sahip olmamalar da dikkat çekti.

YABANCININ GÖZÜ MEGA PROJELERDE

Gayrimenkul sektörünün nabzının attığı Cityscape Global 2017’de yabancılar mega projelere büyük ilgi gösterdi. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “En çok yeni havalimanı ve bağlantı yolları sordular” dedi.

Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından olan Cityscape Global 2017’ye gelen kurumsal ve bireysel yatırımcılar Türkiye’nin mega projelerini yakından takip ettiklerini söyledi. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye’de mega yatırımlara ve bu yatırım güzergahlarına olan ilgiye dikkat çekti. Kurum, “Ülkedeki büyük alt yapı yatırımlarını merak ediyorlar. Özellikle yeni havalanının ne zaman biteceği, Kanal İstanbul projesi, Çanakkale Köprüsü’nün geçiş güzergahı, kamu hastaneleri soruluyor. Artık elbette sadece gayrimenkul almak ya da konutun özellikleri değil, tüm alt yapı yatırımları, değerleri öne çıkıyor” diye konuştu. Murat Kurum, Türkiye’nin oluşturduğu değerin her zaman göz önünde olduğuna vurgu yaparken, “Siz bir cazibe oluşturursanız yatırımcı da karşılığını veriyor” ifadesini kullandı. 

50 PROJEYLE ÇIKARMA
Emlak Konut GYO, Dubai’de düzenlenen Cityscape Global’e 50 projesiyle çıkarma yaptı. Fuara Türkiye’nin tanıtımı için geldiklerini vurgulayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Türkiye’nin yurt dışında iş yapan firmaları fuarda. Ülkemiz adına buraya geldik. Yatırımcılarla mümkün olduğunca çok görüşme yapıyoruz. Türkiye’de yabancıya verilen teşvikleri anlatıyoruz. KDV muafiyeti ve vatandaşlık hakkı ilgi çekti. Mega projelerden de en çok üçüncü havalimanı hakkında soru alıyoruz” dedi. Murat Kurum, Katar ve Arap ülkeleri arasında yaşanan sorunların Türkiye ticaretini etkilemediğini kaydederken, dünyanın tamamında belli olumsuzluklar ve yansımaları olduğunu ancak hepsini geçici gördüklerini dile getirdi. Kurum, “Ülkemizin önemli bir tarihi var. Birçok medeniyeti barındırmış, kültürel geçmişi olan bir ülke. Konum itibariyle de bölgede her zaman bir cazibe merkezi olmuş. Türkiye bu bölge için turizm, finans, ticaret anlamında önemli bir lokasyon, bunu kimse göz ardı edemez. Türkiye ve konut sektörüne önemli talep devam ediyor. Biz de işimize, yatırımlarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

CAZİBE MERKEZİ
Körfez yatırımcıları için Türkiye’nin ciddi anlamda bir cazibe noktası haline geldiğini belirten Kurum,” Türkiye göz ardı edilemeyecek bir merkez. Ülkemizin, bu bölgeye ve insanına olan kültürel ve coğrafi yakınlığı yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih etmelerinde etken rol oynuyor. Bunun yanında ülkemizin son 15 yılda yakalamış olduğu siyasal istikrar, ekonomimizin global sıkıntılara rağmen gösterdiği büyüme trendi, ülkemizi yatırım yapılabilirlik açısından cazip kılan en önemli etkenlerden biri” diye konuştu.

Türkiye’nin büyümeye devam ederken, gayrimenkul sektörünün de büyümeyi sürdürdüğünü anlatan Murat Kurum, “Şu an gayrimenkul fiyatları bana göre en düşük seviyede. Gayrimenkul alımının bu dönemde önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yükleniciler de ellerinden geleni yapıyor. ‘Şimdi al 2019’da öde’ kampanyası başladı. Tüketici için ciddi bir fırsat sunan bu kampanya ise konut pazarı canlanacak” dedi.

Emlak Konut projelerinde yabancıya satış oranının yüzde 10-15 olduğunu belirten Murat Kurum, siyasi gerilimlerin yatırımcılara etki yaratmadığını, yabancıların Türk gayrimenkul pazarına ilgisinin sürdüğünü söyledi. Bu ilgi nedeniyle yeni bir karar aldıklarını da açıklayan Kurum, “ Ortadoğu ve Avrupa’da satış ofisleri kurmaya karar verdik. Yabancı alıcı bu ofisten gerekli bilgileri alacak ve tüm alım işlemlerini yapacak” dedi. Bu yıl 15 milyar liralık ihale hedefi koyduklarını ve bunun 13 milyarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Kurum, önümüzdeki günlerde Ankara Devlet Mahallesi’nin  yanı sıra  İstanbul’da Florya, Nişantaşı ilçelerinde de ihale yapacaklarını kaydetti.

http://www.emlakkonut.com.tr/tr-TR

Detaylı bilgi için tıklayınız...

 

Hisse Başarıyla eklendi