Endeksten 2 sıfır atılması ralliyi tetikleyebilir

20.6.2017

Borsa İstanbul 100 Endeksi'nden iki sıfır atılması, endeksteki ralliyi tetikleyebilir.


Türkiye hisse senedi piyasasında gösterge endeksten son iki sıfır silinmesi değerlendiriliyor. Tarihi verilere bakılacak olursa, yatırımcılara ilgilenmeleri için daha az sayı vermek, yerel hisse senetlerinde yükselişi tetikleyebiliyor.

Bloomberg News'in haberine göre; Borsa İstanbul 100 Endeksi'nin 13 Haziran'da 100 bin puana yükselmesi ilk kez 20 yıl önce uygulanan bir fikri akıllara geri getirdi. Borsanın altı rakamla kapatmasının ardından Borsa son iki hanenin üzerini çizmeye karar verdi. 1997 yılının başındaki bu işlem, bir sonraki ay yüzde 64'lük bir sıçramayı tetiklemişti. Endeks, yıl boyunca piyasa değerinin üç katını aştı.

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

TARTIŞMALARI DEĞERLENDİRİYORUZ

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, telefon ile gerçekleştirilen bir görüşmede, Borsa'nın bu yaklaşımı tekrar denemeyi ve yerel piyasa katılımcıları ile tartışmayı değerlendirdiğini ifade etti. Karadağ, “Bu birkaç gün içerisinde olacak bir şey değil, ama üzerinde çalışıyoruz” dedi.

ALGI DEĞİŞİYOR

İstanbul'da Ceros Menkul Değerler Genel Müdürü Barış Büyükdemir, “Ayarlama, temel göstergeler üzerinde bir etkisi olmamasına karşın endeksin ucuzladığına dair genel bir algıya neden oluyor” dedi ve bunun da fon girişlerini hızlandırdığını ifade etti.

 

 

Hisse Başarıyla eklendi