En büyük kripto para madencilik şirketi bir ofisini kapatıyor

14.1.2019

Bitmain, Amsterdam ofisini kapatacağını duyurdu. Bitmain Aralık ayında İsrail ofisini kapatmıştı.


Dünyanın en büyük kripto para madencilik şirketi Bitmain sözcüsünün açıklamasında, Uzun süreli, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir firma olma yolunda ilerlerken, operasyonlarımız ve çalışanlarımızla ilgili ayarlamalar yapıyoruz, bu ayarlamalar arasında İsrail ve Amsterdam ofislerimizi kapamak da var denildi.

Piyasa değeri yaklaşık 15 milyar dolar olan Bitmain, Eylül ayında Hong Kong hisse senedi piyasasında halka arz edilmesi için başvuruda bulunmuştu.

Diğer yandan, Bitmainin kurucu ortakları Jihan Wu ve Ketuan Zhan, CEOluk görevinden el çektiriliyorlar. South China Morning Postun haberine göre, Wu ve diğer kurucu ortak Zhan birlikte yürüttükleri CEOluk görevini devretmeye Aralık ayından itibaren hazırlanıyorlardı.

##$HABER_1452088$##

Haberini, adını açıklamak istemeyen kaynaklara dayandıran gazeteye göre, yeni CEOluk için en önde gelen aday halen Pekin merkezli şirketin mühendislik direktörlüğünü yürüten Haichao Wang.

Bitmain ve Wu, konu hakkında henüz yorum yapmazken liderlik değişimi döneminin ne kadar süreceği de belli değil.

Kaynaklar, Wu ve Zhanın ortak başkan olacağını, günlük operasyonların yönetimini ise yeni CEOnun üstleneceğini belirtiyor. Fakat Wu ve Zhan önemli kararlarda son söz hakkını yine ellerinde bulunduracak.

Aynı zamanda Kripto para madenciliği için özel bilgisayar üretiminde de yüzde 75 pazar payı ile dünya lideri olan Bitmainin yönetim değişikliği kararı almasında kripto paraların 2018 yılında ortalama yüzde 70 düşerek şirketi zarar ettirmesi de etkili oldu.

Wu ve Zhanın, özellikle Wunun Bitcoin Cash isimli kripto para birimini desteklemesi konusunda da görüş ayrılığı içinde olduğu biliniyordu.

Jihan Wunun, ünlü kripto para milyarderi Roger Ver ile birlikte çok yatırım yaptığı Bitcoin Cashin hedeflediği gibi Bitcoini tahtından edememesi, Bitmainin de zarara uğramasına neden oldu. Kasım ayında Bitcoin Cashin kendi içinde çıkan savaş da Wu ve Bitmaine ciddi miktarda para kaybettirdi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Hisse Başarıyla eklendi