Dünyada Bitcoin kabul eden 4 önemli marka

26.11.2018

Kripto paraların en yaygını olan Bitcoin gün geçtikçe birçok şirket tarafından ödeme aracı olarak kabul ediliyor. Peki, oldukça yüksek değerli olan ve alım-satımlarda sert fiyat değişimlerinin yaşanabildiği Bitcoin’leri hangi şirketler kabul ediyor?


1. Microsoft

Kullanıcılar Xbox ve Windows Store’da hesaplarına para eklemek için Bitcoin kullanabiliyor. Video, oyun ve uygulama gibi içerikler satın alınabiliyor.

2. Subway

Siparişlerde Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmekte, hatta bazı ülkelerde Bitcoin ile ödemelere ekstra indirim bile veriyor.

3. RE/MAX

Londra ve hatta İngiltere’nin genelinde gayrimenkul alışverişlerinde ve kira ödemelerinde Bitcoin kabul ediliyor.

4. Whole Foods

Amerikalı organik gıda perakendecisi Whole Foods, mağazalardan doğrudan Bitcoin ile satış yapmasa da, Gyft üzerinden hediye kartı satışlarında kabul ediyor.

##$HABER_1450815$##

MÜZE GİRİŞ ÜCRETİNİ BİTCOİN İLE ÖDEYEBİLİR MİYİZ?

Son zamanlarda ise blok zincir sistemine destek olmak amacıyla kar amaçsız örgütlerde dahi Bitcoin ödemelerinin kabul edildiğine rastlamaktayız.

Bunlardan birisi  Ohio’da büyük bir müze ve eğitim merkezi olarak hizmet sunan Great Lakes Bilim Merkezi. Daha önce, Texas’ta yer alan Museum of the Coastal Bend ve Florida’da yer alan St. Petersburg Museum of History resmi olarak ziyaretçi giriş ücretlerinin ödenmesinde kripto paraları kabul ediyordu. Great Lakes Bilim Merkezi kripto para kabul eden 3. müze oldu. Müzenin mobil uygulaması sayesinde ziyaretçiler Bitcoin ile ödeme yaparak, sanal gerçeklik teknolojisiyle uzay araçlarının atmosfere giriş koşullarını deneyimleyebiliyor.

Özellikle teknolojiye entegre olmuş, dijital ortamda ödeme yapmayı yadırgamayan Y ve Z jenerasyonlarına hitap edebilmek için şirketlerin etkili yollara odaklanması gerekliliğinden söz edebiliriz. Dünya çapında Bitcoin teknolojisini kullananların artacağı göz önünde bulundurulduğunda daha çok satıcının kripto para entegrasyonunu sağlaması gerekiyor.

Doç.Dr.Hatice Doğan-Südaş

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Hisse Başarıyla eklendi