Dolar kurunda son durum

6.12.2018

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.36 TL seviyesinde bulunurken, Euro fiyatları ise 6.11 TL seviyesinde hareket ediyor. Küresel piyasalar takip edilecek.


Merkez Bankası'nın dün 'enflasyon odaklı para politikası' söylemlerinin olumlu algılanması ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğinin açıklanmasıyla dolar kuru gerilerken, yeni güne 5.36 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5.3201 TL'yi, en yüksek ise 5.4017 TL'yi görürken saat 17.11 itibarıyla 5.3646 TL'de bulunuyor. 6.1379 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise şu dakikalarda 6.1139 TL'de hareket ediyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri akışının sakin olduğunu, yurt dışında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) toplantısı ve ABD'de yoğun veri akışının takip edileceğini bildirdi. Teknik açıdan ise dolarda 5.25 TL'nin destek konumunda bulunduğunu ifade eden analistler, 5.50 TL'nin güçlü direnç olarak izleneceğini kaydetti.

##$$DOVIZWIDGET##$$

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.29 yükselişle 96.71 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1382 seviyelerinde...

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 17.13 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20.24 seviyesinde hareket ediyor.

DOLAR KURUNDA BU SEVİYELER TAKİP EDİLECEK

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, "Dolar kurundaki kırılganlık sürüyor. Bu hafta doların enflasyon rakamlarının ardından 5.13 TL seviyesine kadar düşüş kaydetmesine rağmen bu seviyeden aldığı destekle hızlı bir şekilde 5.45 TL seviyesine doğru tepki vermesi piyasaların kafasını karıştırdı. 

Dolar kurundaki bu hareketin nedenlerine bakıldığında, TL mevduatlarına sağlanan vergi desteğinin aralık başı itibariyle sona ermesi, TL mevduatının döviz mevduatına göre avantajını ortadan kaldırırken, kasım ayı enflasyon rakamlarının ardından 13 Aralık günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi spekülasyonlarının oluşması ve dış piyasada dolar endeksinin 97 puan bölgesinde seyretmesi olarak yorumlayabiliriz. Diğer bir etken ise, geçtiğimiz haftalarda 5.13 TL seviyesine kadar kademeli bir şekilde düşüş eğilimi içerisinde olan kur için bu haftaki hareket bir tepki yükselişinin de etkisi olabilir.

Ancak, TCMB ile ilgili eklemek istediğim bir durum var. Kasım ayı enflasyonu beklentiler çerçevesinde ekim ayına göre düşüş kaydetti ve piyasaları tatmin etti. Ancak, TCMB ve ya dünya genelinde hiçbir ülkenin Merkez Bankası, tek veri ile hareket etmeyeceği için gelecek hafta 13 Aralık günü yapılacak TCMB toplantısından bir faiz hamlesi beklemediğimi belirtebilirim. TCMB her defasında enflasyon görünümüne bağlı olarak sıkı duruşunu koruyacağını belirtirken, aynı zamanda 2019 ikinci çeyek döneminden sonra enflasyonda kalıcı bir iyileşmenin başlayacağını da öngörmekte. Bu tablo karşısında, TL varlıklarda olağanüstü bir durum olmadıkça ve kurlarda agresifleşmedikçe TCMB’nin bir süre daha sıkı duruşunu korumasını bekliyorum" dedi.

Karadağ değerlendirmelerine şöyle devam etti: "Global piyasalarda risk iştahının zayıf olması, gelişmekte olan ülke piyasalarını huzursuz ediyor. Bu durumdan, TL’nin de negatif algılandığını gözlemliyorum. İtalya’da bütçe konusu, İngiltere’de Brexit ve ABD-Çin arasında her ne kadar uzlaşı sağlansa bile ticaret savaşına yönelik belirsizliğin sürüyor olması, küresel borsalarda satış dalgası yaratıyor. Bu havanın da etkisiyle aslında dolar/TL kurunun geri çekilme hareketinde biraz mola vermek zorunda kaldığını da yorumlayabilirim.

Bu konjonktürde, bugün ve yarın ABD’den açıklanacak veriler takip edilebilir. Aslında, geçtiğimiz haftalarda, Fed Başkanı Powell, 2019 yılı faiz artış hızını azaltabileceklerine yönelik açıklamalarda bulunduğu için bir süre ABD verileri ikinci planda kalabilir. Piyasalar bu konuda pek memnun değil. Dolayısıyla bu iki gün her ne kadar ABD’de takvim yoğun olsa bile fiyatlamalarda yeni bir trend oluşturacak güçte olmayabilir. Özellikle, risk iştahı bu kadar zayıfken veriler çok fazla etkili olmaz diye düşünüyorum." şeklinde belirtti.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Karadağ teknik olarak şöyle belitti: "Kur, 5.30 TL - 5.40 TL aralığındaki seyrini korumaya devam ediyor. Kur için 5.30 TL altı kapanışların geri çekilme hareketini hızlandırması açısından önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu durumda, 5.25 TL ve 5.22 TL seviyelerini izleyebiliriz. Buna karşın, kurun 5.40 TL seviyesinin üzerine doğru yükselmesi ve ısrarcı olması ise yukarı yönde hareketini devam ettirmesi açısından önemli olabilir."

TİCARET SAVAŞI YENİDEN HORTLADI

Asya borsaları ve ABD endeks vadeli kontratları, Kanada'nın dünyanın başlıca telekom ekipmanı üreticilerinden Çinli Huawei'nin üst düzey bir yöneticisini muhtemelen ABD'ye göndermek üzere tutuklamasının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısıyla sert geriledi.

ABD ve Çin hafta sonunda yıl boyunca piyasalar üzerinde baskı yaratan ticaret savaşına 90 gün süreyle ara verdi. Ancak iki ülkenin aralarındaki derin sorunları üç ayda çözemeyeceğine yönelik şüpheler piyasalarda tekrar baskı yaratmaya başladı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Hisse Başarıyla eklendi