Dolar fiyatları yeniden hareketlendi!

20.6.2017

Fed tarafından gelen açıklamalarla dün yükselen dolar fiyatları, yeni güne 3.51 seviyesinden başlarken ilerleyen saatlerde yükselişe geçerek 3.54 seviyesinin üzerini gördü.


Dün güne 3.49 civarında başlayan dolar/TL, bu seviyeden gelen alımlarla yükselişe geçerken yeni günde de yükselişini sürdürdü. Dolar kuru gelen alımlarla gün içerisinde en yüksek 3.5402 seviyesini görürken saat 16.42 itibarıyla 3.5365 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL ise aynı dakikalarda 3.9425 seviyesinden işlem gördü.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Son birkaç gündür olumlu getiri beklentileriyle pozitif etkilenen TRY, EM grubuna gelen toplu satış dalgasıyla beraber diğer emsal para birimleri gibi USD’ye karşı değer kaybetmektedir. Bu duruma neden olan iki temel etmen görünmektedir; bunlardan birincisi geçen gün Güney Afrika Merkez Bankası’nın (SARB) fiyat istikrarı yerine, yani ZAR’ın değerini koruma yerine büyümeye odaklanacağı yönündeki haberdi. Haberin ardından ZAR’a gelen satışlar diğer EM grubu üzerinde de etkili oldu. Bunun yanı sıra, bugün ortalığın karışmasına neden olan bir diğer faktör olarak petrol fiyatlarındaki sert düşüş. Petrol, üretim arz fazlasının fiyatlara yaptığı baskıdan dolayı dur durak bilmeden düşmektedir ve bugün bu düşüş ivme kazanmıştır. Bunun sonucunda da COP, RUB, MXN gibi petrole korele EM para birimleri sert değer kayıplarına uğradılar. TRY, günlük değer kayıplarında petrole korele olan bu üç para biriminden sonra gelmektedir. TRY’ye eşlik eden para birimleri ise en çok karşılaştırıldığı ZAR ve BRL’dir.

TRY adına 3,54 üzerinde seyrin kalıcı olması ve bu bölgede olacak kapanışlar olumsuzluğu artıracaktır. Bu durumda güniçi hareketler bazında 3,54 – 3,58 gibi bir banda yerleşileceğini söylemek mümkündür. Fed faiz beklentilerine daha duyarlı olan 2 yıllık ABD tahvil faizlerinin %1,37 seviyesi görmüş olması ise EM’ler açısından bir olumsuz gelişme daha olarak karşımıza çıkıyor. Piyasa henüz tam olarak Fed faiz artırımı dalgasına kapılmış değil, baz senaryo Aralık faiz artırımını daha rasyonel kılıyor ancak Fed Başkanları’nın haftanın ilk gününde faiz artırımına destek veren açıklamalar yapmaları piyasa algısının değişmesine de neden olabilir. Sonuçta Fed opsiyonlarında verilen ihtimaller, beklenti gerçekleşene kadar bin kere değişiyor. USDTRY’nin geniş resme ilişkin senaryoda en düşük 3,40 civarını görebileceğini, 3,40’ların altında kalmasının zor olduğu görüşümü yineliyorum. 

DOLAR 'YEN'Dİ

Dolar, dün açıklamalarda bulunan Fed'in önde gelen yetkililerinden Dudley'in enflasyon ve maaşlarda toparlanma olması yönünde Fed'in faiz artışlarını destekler nitelikte açıklamaları sonrası yen karşısında üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Dudley, para politikasını sıkılaştırmaya şu anda ara verilmesinin ABD ekonomisini tehlikeye atacağını, işsizliğin ve enflasyonun ise "olabilecek iyi seviyelerde" olduğunu söylemişti.

DOLAR ENDEKSİ 3 HAFTANIN ZİRVESİNDE

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi bugün 97.609 seviyesine kadar yükselerek 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Yeni haftaya 3.50'nin altında başlayan ancak gelen döviz talebi nedeniyle bu seviyelerde kalamayan dolar/TL dün Güney Afrika'daki politik belirsizliklerin gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik risk iştahını azaltmasıyla yönünü yukarı çevirmiş, Dudley'in açıklamaları sonrası ise 3.52'yi aşmıştı.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 10.44, valörde son işlemde yüzde 10.43 seviyesindeydi.

Öte yandan 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.06, valörde son işlemde yüzde 11.08 seviyesindeydi. 

 

Hisse Başarıyla eklendi