Borsa yükselecek mi, dolar düşecek mi?

26.11.2018

Borsa İstanbul 100 endeksi geçtiğimiz hafta 91 bin 500 desteğine kadar geri çekilmesine karşın bu seviyeden aldığı destekle yukarı yönde hareket etti. Ancak, global endekslerde risk iştahının zayıf olması nedeniyle Borsa İstanbul 100 endeksi izlediğimiz 95 bin direncine doğru ivmesinde zayıf kaldığı için yükselişinde zorlandığını gözlemliyoruz.


Borsa İstanbul 100 endeksinde, dördüncü çeyrek bilanço dönemine yönelik olumsuz beklentiler, ABD endekslerindeki sert satışlar 91 bin 500 seviyesine kadar geri çekilmesini tetikledi.

Dolar kuru aksine kademeli düşüş eğilimini koruyor. Kur için 5.30 TL altı kapanışların önemli olduğunu düşünüyoruz. Son 15 günlük dilimde, 5.30 TL seviyesini kırmakta zorlanan kur geçtiğimiz hafta 5.30 TL seviyesinin altına doğru hareketinde başarılı oldu. İç piyasaya yönelik yeni bir haber akışının bulunmaması ve dış piyasada doların güçlenmekte zorlanması dolar/TL'deki bu havayı destekledi.

BORSA

Borsa İstanbul 100 endeks için 95 bin direncini izlemeye devam ediyoruz. Endeks bu direnç noktasına doğru bu hafta biraz istekli olabilir ancak dış piyasada hala büyük bir değişim görülmüyor. Risk iştahı zayıf kalmaya devam ettiği müddetçe endeksinde yükselişinde zayıf kalmasını bekleyebiliriz. Dolayısıyla, bu hafta yeni bir trend oluşturacak bir gücü olmadığını söylemek mümkün. Olası geri çekilmelerde, 91 bin 500 bölgesi biraz daha önemli. Geçtiğimiz hafta bu seviyeden tepki aldık. Bu hafta yeniden bu seviyeye düşüş görülürse bu durumda bu seviyenin altına doğru hareket başlayabilir. Bu durum, endeksin ivme kaybını daha da tetikleyebilir.

DOLAR

Dolar kuru içinse kademeli düşüş bu haftada sürebilir. Kurun daha da sağlıklı fiyatlanabilmesi adına güçlü makro göstergelere ihtiyacı bulunuyor. Dolayısıyla, kurda kademeli düşüş sürüyor olsa bile Türk varlıklarında kalıcı bir güçlenme için erken olabilir. Kur için bu hafta 5.25 TL seviyesi destek olarak izlenebilir. Kur bu desteğin altına doğru hareket etmek isteyebilir. 5.25 TL altı kapanışlar geri çekilme hızının daha da artması açısından önemli olabilir. Yukarıda ise 5.30 TL direnç konumunda. Kurun zaman zaman 5.30 TL üzeri tepkileri yatırımcıları endişelendirmemeli. Olağanüstü bir durum olmadıkça bu seviyenin üzerine agresif olması beklenmiyor.

DIŞARIDA AJANDA YOĞUN

Bu hafta, Türkiye’den kapasite kullanım oranı, reel kesim güven endeksi rakamları izlenecek. 30 Kasım günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) finansal istikrar raporunu yayınlayacak.

30 Kasım – 01 Aralık tarihlerinde ise G20 Zirvesi düzenlenecek. Zirvede, ABD Başkanı D. Trump ve Çin Başbakanı Xi arasında yapılması beklenen bir görüşme bekleniyor. ABD ve Çin arasında ticaret savaşını konuştuğumuz bugünlerde G20 Zirvesi'ndeki konuşma önemli olacaktır. Her iki ülke arasındaki diyalog pencereleri piyasalardaki risk algısını yumuşatmaya destekleyici olabilir.

ABD’de Gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), çekirdek kişisel tüketim harcamaları, 7-8 Kasım tarihlerinde yapılan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının tutanakları, Fed Başkanı Powell konuşması takip edilecek. ABD’de gündem yoğun olduğu için dolarda hareketli bir hafta olabilir. Ancak, Fed’in 2019 yılına yönelik faiz artış hızında zayıflama bekleyen piyasalar şimdilik dolarda ciddi bir güçlenme oluşturamıyor. Dolayısıyla özellikle bu hafta Başkan Powell konuşması önemli olabilir.

Avrupa’da Euro Bölgesi'nden enflasyon verileri ve İngiltere’de Brexit ile ilgili görüşmeler takip edilebilir. 

 

 

Hisse Başarıyla eklendi