Borsa gerçekten rekor kırıyor mu ?

8.8.2017

Küresel risk iştahında görülen artışın etkisi borsada 110 bin seviyesine kadar yükselişi gündeme getirirken, gelişmekte olan ülke borsalarının getirilerine baktığımızda yüzde 40 ile BİST 100 endeksi dikkatleri çekiyor.


Dolar bazında ise, 2013 Mayıs ayından itibaren (5.1 cent zirvesi) yüzde 60 kayıp yaşayan (11 ocak 1.9 cent dibi) yeniden 3.12 cente kadar yükseliş gösteren zirvenin gerçek anlamda rekor kırdığı ise tartışmaları gündeme getiriyor.

Sene başından bu yana gelişmekte olan ülke borsaları : Borsayı yukarı taşıyan en önemli etmenlerin başında ucuzluk senaryosunun yanı sıra FED’in de politikalarında beklenen agresif ortamı henüz yakalayamamasının tetikleyici bir etken olduğunu söylemek mümkün. Özellikle faiz artırımı sürecinde kademeli vurgusunu elden bırakmayan FED, bilanço daraltılması operasyonu öncesinde piyasaların coşkuya ulaşmasını uzaktan izliyor. Yabancıların özellikle Borsa İstanbul özelinde alımlarının devam ettiğini ve yılbaşından bu yana olan net alımın 1.834 Milyar Dolar’a ulaştığını görüyoruz.   
Yurtdışı borsalara baktığımızda da sürecin benzer şekilde devam ettiğini söylemek mümkün. S&P 500-Dow ve Nasdaq tarihi zirvelerine yakın seyrederken, düzeltmeler uzun soluklu bir hareketi henüz gündeme getiremiyor. BİST’in de bu pozitif havanın etkisi ile hareket ettiğini görüyoruz. 

Aynı zamanda Dünya’ya baktığımızda Trump etkisiyle birlikte coşkuya uğrayan borsalar, Trump’ın beklenen vaatleri gerçekleştiremediği görünce FED’in daha agresif hareket edemeyeceği düşüncesini arkasına almışa benziyor. Dolar’ın yıl içerisinde DM para birimlerine karşı güç kaybı yaşadığını ve bu süreçten özellikle gelişmekte olan ülke paralarının olumlu etkilendiğini söylemek mümkün. Bu noktada Ocak ayında TCMB’nin faiz artırımları ile kurdaki aşırı oynaklığın önüne geçmesi, referandum sonrası sürecinde BİST’in pozitif havasına katkı sağlamışa benziyor.  
Sene Başından EM para birimlerinin Dolar’a karşı olan performansına baktığımızda ise, TL’nin yıl başı performansına yakın seyrettiğini ancak en 3.50-3.65 aralığı arasındaki dalgalanmasını koruduğunu görüyoruz. BİST tarafında yukarı yönlü hareket yaşanmaya devam etse de, kurun 3.50 altında kalmakta zorlandığını, yerlilerin aynı zamanda 20 milyar dolarlık döviz alımlarıyla, her halükarda dolara karşı olan talebini de devam ettirdiğini görüyoruz. 

Yıl Başından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar’a karşı performansı (TL gün itibariyle hafif ekside)

BİST 100 Sektör Bazında Getiri:

 

Yıl başından bu yana olan performansta sektör bazında ulaştırma, teknoloji, kimya, metal ve bankacılık sektörlerinin öne çıktığını görüyoruz.

Gün itibariyle de 110 bin 321 seviyesi ile TL bazında yeni bir rekorun geldiğini takip ediyoruz. Bu durumda teknik seviyeler bakımından Dolar bazında 3.17 seviyesinin önemli olduğunu söylemek mümkün.

Dolar Bazında Borsa İstanbul :


5.1 Cent -1.9 hareketinin yüzde 38.2’sine kadar yaklaşan yükseliş hareketinin önemli olduğunu bu noktadan gelecek İlk düzetmede 3.00 cente devamında 2.8 cente bir hareketin gündeme gelebilme olasılığının olacağını düşünüyorum. TL bazında ise 108.500 önemli olabilir. 105.00 kırılmadan da yukarı potansiyelin korunacağı görülüyor.

 

Hisse Başarıyla eklendi