Altında trend değişiyor mu?

6.9.2017

Altında Kuzey Kore gerginliği gündemdeki yerini korurken aslında madalyonun öbür tarafında Trump etkisinin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.


Şu anki piyasa reflekslerinde Trump’a bağlı olarak politik belirsizlik ve risk algılaması yönünde bir fiyatlamayı yaşadığımız gerçeğini unutmamak gerekiyor. Özellikle son dönemdeki K. Kore belirsizliği bu fiyatlama tuz biber olmuş gibi görünüyor. Bölgede sıcak bir çatışma olur ya da olmaz bilinmez ama bu gerginlik ister istemez altın fiyatlarına yansıyabilir. Kaldı ki her ne kadar K. Kore’den bahsetsekte bölgede Çin‘in izleyeceği politikada ayrı bir unsur olarak karşımızda durmaktadır. Altın cephesinde diğer önemli olan durum ABD, Fed ekseninde yaşanacaklar. Fed’i şu anda unutan bir piyasa yapısı içinde “Aslında bu durumu hafife aldık” görüşü ağır basarsa ister istemez güçlenen faizler altın üzerinde baskı yaratabilir. Bu nedenle faizde Fed tarafından gelebilecek açıklamalara da yoğun gündem içinde dikkat edilmelidir.

ALTIN FONLARI NE DURUMDA?

Ağustos başında 90 bin olan net alım kontratları Eylül ayının ilk gününde 231 bin kontrata ulaştı. Burada bir ay içinde kontrat bazında yaşanan yükseliş piyasaların biraz daha güvenli limana kaydığının göstergesi olabilir. Bu süreçte bu Cuma günü açıklanacak olan rakamların yükselişine devam etmesi fonların altına olan ilgisinin devamı şeklinde yorumlanacaktır.

YÜKSELİŞ SÜRECİ BAŞLADI MI?

Yaklaşık olarak bir aylık süreçte sıkıma bandının üzerinde yer alan bir görünü mevcut. Özetle 1.290 zerinde hareket edilmesi yaklaşık olarak 90 dolarlık bir yükselişi destekleyebilir. Önümüzdeki bir aylık süreç içinde 1.310 seviyesinin altında hareket edilmesi durumunda bu yükseliş sorgulanır hale gelebilir. Yükseliş tarafında yer alan altında 1.350 – 1.370 bandı öncelikli hedef olarak konumlanabilir. Eğer 1.310 seviyesinin altındaki kapanışlarda 1.280 dolar son önemli destek olarak işaretlenirken altında 1.250 seviyelerine geri dönüşün kapısı aralanabilir.

GRAM ALTIN;

Gram altında 140 lira seviyesi üzerinde kalan görüntüde özellikle 152 lira üzerinde yükselişin ivme kazanması bu süreçte 160- 162 lira aralığına kadar olası yükselişlere dikkat edilmesi fayı olabilir orta vadeli süreçte. Altın cephesinde orta vadeli görüntüde 141 – 142 liranın altında gerileme sürecinden bahsedeceğimiz için bu seviye oldukça önemli omurga değer olarak izlenmelidir.

 

Hisse Başarıyla eklendi